Document Actions

You are here: Home / Bernstein Conference / Past Conferences / 2017 / Program / Detailed Program

Detailed Program

 

Satellite Workshops

Tuesday, September 12
13:00 – 18:30 h

Wednesday, September 13
9:00 – 12:30 h

 

Cinema Bernstein

Tuesday, September 12 at 19:00

Movie and discussion (Hosts: Julia Fischer and Fred Wolf)
Schläfer / Sleeper (Austrian-German Film 2005, Original with English subtitles)

with Benjamin Heisenberg (Artist, Author and Filmmaker)
Venue:
German Primate Center, Kellnerweg 4, Main Lecture Hall

 

Main Conference

Wednesday, September 13

13:00

Welcome by Ulf Diederichsen, Vice-President for Research, University of Goettingen

13:05

Welcome by Andreas Herz, Chairman of the Bernstein Association for Computational Neuroscience

13:15

Opening Keynote Lecture (Chair: Fred Wolf)
Ken Miller (Columbia University, New York, USA)
The Stabilized Supralinear Network, or, The Importance of Being Loosely Balanced

Session 1: Computational Neuroscience of Learning and Memory
(Chair: Claudia Clopath)

14:00

Richard Hahnloser (University of Zurich and ETH Zurich, Zurich, Switzerland)
Songbirds' solution to an intractable motor learning problem

14:45

Adrienne Fairhall (University of Washington, Seattle, USA)
Control of variability in motor learning

15:30

Coffee Break

16:00

Sofia Jativa (Gatsby Computational Neuroscience Unit, UCL, London, UK)
Effects of short-term plasticity on the memory lifetime of recurrent neural circuits

16:15

Sara Zanonne (Bioengineering, Imperial College London, UK)
Sequential neuromodulation of Hebbian plasticity offers a mechanism for effective reward-based navigation

16:30

Robert Gütig (MPI for Experimental Medicine, Göttingen, Germany)
Spiking neurons can discover predictive features by aggregate-label learning

17:15 – 19:45

Poster Session I

17:30 – 18:30

The Funder’s Hour (Chair Fred Wolf, parallel to the poster session I)

HFSP: Funding International Research Collaborations in the Life Sciences
with Barbara Pauly (HFSP Director of Fellowships) and Jérémie Barral (NYU, Long-Term Fellow)

20:00

Public Lecture

Niels Birbaumer (Universität Tübingen, Tuebinge, Germanyue

Abolishment of the locked-in state with a Brain-Machine-Interface (BMI) (in German)

Thursday, September 14

Session 2: Sensory Neuroscience
(Chair: Laura Busse)

9:00

Stephanie Palmer  (University of Chicago, Chicago, USA)
Understanding retinal response through the lens of prediction

9:45

Tom Mrsic-Flogel (University College London, London, UK)
Principles of local and long-range organisation of cortical circuits

10:30

Coffee Break

11:00

Ziad M. Hafed (Werner Reichardt Centre for Integrative Neuroscience, Tuebingen, Germany)
The foveal visual representation of the primate superior colliculus

11:15

David E Whitney (Max Planck Florida Institute for Neuroscience, Jupiter, USA)
High cellular and columnar variability underlies the absence of early
orientation selectivity

11:30

Judith Hirsch (University of Southern California, Los Angeles, USA)
Neural circuits for visual processing in thalamus

12:15

Poster Session II

Session 3: Circuit Neuroscience & Connectomics
(Chairs: Viola Priesemann, Claus C. Hilgetag)

15:30

Moritz Helmstaedter (MPI for Brain Research, Frankfurt am Main, Germany)
Cerebral Cortex Connectomics

16:15

Merav Stern (University of Washington, Seattle, USA)
From connectivity to rate dynamics - successes and failures of the mean-field approach

17:00

Coffee Break

17:30

Leonardo L. Gollo (QIMR Berghofer,  Australia)
Economic and topological trade-offs in the human connectome

17:45

Wouter Klijn (Forschungszentrum Jülich, Jülich, Germany)
Visual exploration and generation of connectivity in neural networks: bridging the gap between empirical data and theoretical model definition

18:00

Siegrid Löwel (Department of Neurobiology, University of Goettingen, Göttingen, Germany)
The dynamic architecture of the adult visual cortex: how to keep my brain young?

19:30

Conference Dinner at the Alte Mensa Göttingen
Wilhelmsplatz 3

Friday, September 15

Session 4: Primate Cognition / Computational Psychology
(Chairs: Julia Fischer, Alexander Gail)

9:00

Matthew Rushworth (University of Oxford, Oxford, UK)
The anterior cingulate cortex in learning and changing behaviour

9:45

Andreas Nieder (University of Tuebingen, Tübingen, Germany)
The magical number zero

10:30

Coffee Break

11:00

Presentation of the Brains4Brains Award 2017 and lecture by the awardee

Elise Rowe (Monash University, Melbourne, Australia)

Bayesian mapping reveals that attention boosts neural responses to predicted and unpredicted stimuli

11:30

Hazem Toutounji (Central Institute of Mental Health and Bernstein Center Heidelberg-Mannheim, Mannheim, Germany)
A state space model for change point detection in multivariate spike count data

11:45

Benjamin Dann (German Primate Center, Göttingen, Germany)
Single trail population activity of the fronto-parietal grasping network evolves through three independent subspaces

12:00

Anne Churchland (Cold Spring Harbor Laboratory, New York, USA)
Single-trial decisions are accurately predicted by inhibitory neural population activity

12:45

Closing remarks by Fred Wolf

13:00

Announcement of the Bernstein Conference 2018 in Berlin

 

PhD Symposium

Tuesday, September 12

18:00

PechaKucha presentations Part 1

19:00

Coffee break

19:15    

PechaKucha presentations Part 2

20:15     

PhD Social (Dinner TBA)

Friday, September 15

15:00

Tatjana Tchumatchenko, Max Planck Institute for Brain Research, Frankfurt, Germany

15:30

Marion Silies, European Neuroscience Institute, Göttingen, Germany

16:00

Panel Discussion

18:00

PhD Social (Dinner TBA) & Farewell

 

SMARTSTART Training Program in Computational Neuroscience

Monday, September 11

12:00 -
22:00

Kick-Off-Meeting for all SMARTSTART Fellows Part 1

Tuesday, September 12

9:30 -
13:00

Kick-Off-Meeting for all SMARTSTART Fellows Part 2